Seminarski i Diplomski Rad

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Mehanizam emisije i poništavanje novčane mase". Rad ima 12 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.

Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.

Ako tekst koji se nalazi ispod nije čitljiv (sadrži kukice, znakove pitanja ili nečitljive karaktere), molimo Vas, prijavite to ovde.

Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati ovde.

 

 UNIVERZITET ZA POSLOVNE STUDIJE

Banja Luka

SEMINARSKI RAD IZ PREDMETA

MONETARNE I JAVNE FINANSIJE

MEHANIZAM EMISIJE I PONIŠTAVANJE NOVČANE MASE

SADRŽAJ

1. UVOD 3

2. POJAM NOVČANE MASE    4

3. TOKOVI STVARANJA NOVČANE MASE       5

4. BANKARSKI KREDITI KAO INSTRUMENT EMISIJE I POVLAČENJA NOVČANE MASE          7

5. NEMONETARNI DEPOZITI KAO KANAL STVARANJA I POVLAČENJA NOVČANE MASE      8

6. DEVIZNE REZERVE KAO KANAL STVARANJA I POVLAČENJA NOVČANE MASE   9

7. KUPOVINA I PRODAJA HARTIJA OD VRIJEDNOSTI KAO KANAL FORMIRANJA I POVLAČENJA NOVČAN EMASE 10

ZAKLJUČAK 11

L I T E R A T U R A       12

UVOD

Monetarni agregati su monetarni indikatori koji služe za određivanje kvaliteta i funkcija novca u privredi, ali i za vođenje monetarne politike i politike likvidnosti privrede i drugih sektora.

Motivi držanja novca, a time i njegove funkcije u privredi, mogu biti:

transakcioni, kada se novac koristi za obavljanje transakcija, odnosno plaćanja roba i usluga,

spekulativni, kada se novac drži u cilju spekulacije na finansijskom tržištu, i

motiv predostrožnosti u držanju novca, kada se novac drži kao određena rezerva za slučajeve vanrednih okolnosti.

Monetarna analiza i ekonomska politika najčešće koriste agregat novčane mase (M1). Pored novčane mase, često se koristi i agregat monetarna masa ili primarni novac (M0). Ovaj se agregat naziva još i novcem centralne banke. U njega ulaze sljedeća sredstva: dinarski primarni novac (gotov novac u opticaju, žiro-računi banaka, blagajna, depozitni novac Federacije, obavezna rezerva banaka, rezervni fondovi), devizne obaveze prema bankama i blagajnički zapisi Narodne banke.

Monetarni agregat novčana masa (M1) najbolje odgovara definiciji novca kao transakcionog (likvidnog )sredstva, te se koristi kao indikator ponude novca. U novčanu masu ulaze sljedeća sredstva: gotov novac u oticaju i depozitni novac (sredstva na tekućim i žiro-računima, izdvojena i osigurana sredstva za investicije, sredstva za zajedničku potrošnju, sredstva za stambenu izgradnju, ostala novčana sredstva).

Pored novčane mase, često se koristi i agregat M2 – likvidna sredstva. Struktura agregata M2 je sljedeća: novčana masa (M1), kvazi novac (štedni i drugi slični depoziti), kratkoročne hartije od vrijednosti, kratkoročni depoziti domaćih komitenata u devizama.

Širi agregat u odnosu na M2 je agregat ukupna likvidna sredstva (M3). Pored M2, ovde ulaze sljedeća sredstva: M2, sredstva rezervi, sredstva za doznake u inostranstvu, sredstva za pokriće akreditiva, ostali ograničeni depoziti, sredstva za kupovinu deviza i udružena sredstva.

 Monetarni volumen – ukupni depoziti (M4), kao znatno širi monetarni agregat, pored agregata M3 obuhvata još i dugoročne dinarske i devizne depozite i druga sredstva oročena preko godinu dana, dugoročne obaveze banaka prema domaćim komitentima u devizama, dugoročna udružena sredstva, oročene depozite, dugoročne obaveze po hartijama od vrijednosti i dugoročne obaveze banaka po oročenim sredstvima za stambeno-komunalnu izgradnju.

 

 

---------- OSTATAK TEKSTA NIJE PRIKAZAN. CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU. ---------- 

www.maturski.org 

 

MOŽETE NAS KONTAKTIRATI NA E-MAIL: [email protected]

maturski.org Besplatni seminarski Maturski Diplomski Maturalni SEMINARSKI RAD , seminarski radovi download, seminarski rad besplatno, www.maturski.org, Samo besplatni seminarski radovi, Seminarski rad bez placanja, naknada, sms-a, uslovljavanja.. proverite!